florida

FLORIDA GENERAL ELECTION BALLOT

All results are unofficial and are subject to change

Winners appear in bold

Resources

Florida Division of Elections

Miami Herald

Orlando Sentinel 

Tallahassee Democrat 

The Tampa Tribune

Back to State-by-State Coverage

FLORIDA 2008 BALLOT

Offices up for Election in 2008

United States President & Vice President

United States House of Representatives: All seats

State Supreme Court: 1 seat (retention vote)

State Senate: Odd-numbered districts (20 seats) & District 24

State House: All seats
State Initiatives & Referenda

PRESIDENT & VICE PRESIDENT OF THE UNITED STATES

Gene Amondson/Leroy Pletten (P)

Chuck Baldwin/Darrell Castle (C)

Bob Barr/Wayne Root (L)

James Harris/Alyson Kennedy (SW)

Charles Jay/John Wayne Smith (BTP)

Alan Keyes/Brian Rohrbough (AI)

Gloria LaRiva/Eugene Puryear (PSL)

John McCain/Sarah Palin (R)

Cynthia McKinney/Rosa Clemente (G)

Brian Moore/Stewart Alexander (S)

Ralph Nader/Matt Gonzalez (E)

Gary Nettles/Brad Krones (WI)

 Barack Obama/Joe Biden (D)

Thomas Robert Stevens/Alden Link (OBJ)

Back to top of ballot

UNITED STATES HOUSE OF REPRESENTATIVES

District 1
District 2

James Bryan (D)
  Jeff Miller (R) Incumbent

 Allen Boyd (D) Incumbent
Mark Mulligan (R)

District 3
District 4

 Corrine Brown (D) Incumbent

 Ander Crenshaw (R) Incumbent
Jay McGovern (D)

District 5
District 6

 Virginia Brown-Waite (R) Incumbent
John Russell (D)

 

Tim Cunha (D)
  Clifford B. Stearns (R) Incumbent

District 7
District 8

Faye Armitage (D)
  John L. Mica (R) Incumbent

 Alan Grayson (D)
Ric Keller (R) Incumbent

District 9
District 10

 Gus Michael Bilirakis (R) Incumbent
Bill Mitchell (D)

 C.W. Bill Young (R) Incumbent
Bob Hackworth (D)

Back to top of ballot

District 11
District 12

Eddie Adams Jr. (R)
 Kathy Castor (D) Incumbent

 Adam H. Putnam (R) Incumbent

Doug Tudor (D)

District 13
District 14

 Vern Buchanan (R) Incumbent
Christine Jennings (D)

 Connie Mack (R) Incumbent
Robert M. Neeld (D)

District 15
District 16

Stephen Blythe (D)
  Bill Posey (R)

 Tom Rooney (R)
Tim Mahoney (D) Incumbent

District 17
District 18
 Kendrick B. Meek (D) Incumbent

 Ilena Ros-Lehtinen (R) Incumbent
Annette Taddeo (D)

District 19
District 20

Edward J. Lynch (R)
  Robert Wexler (D) Incumbent  

 Debbie Wasserman Schultz (D) Incumbent

Back to top of ballot

District 21
District 22

 Lincoln Diaz-Balart (R) Incumbent
Raul L. Martinez (D)

 Ron Klein (D) Incumbent
Allen West (R)

District 23
District 24

 Alcee L. Hastings (D) Incumbent
Marion D. Thorpe Jr. (R)

 

 Suzanne M. Kosmas (D)
Tom Feeney (R) Incumbent

District 25

 Mario Diaz-Balart (R) Incumbent
Joe Garcia (D)

Back to top of ballot

STATE SUPREME COURT

Retention Vote

 

 Charles T. Wells

Back to top of ballot

STATE SENATE

Total Senate Seats: 40

Total Senate Seats up for Election: 21

Total Senate Republicans:26

Total (R) Seats up for Election: 13

Total Senate Democrats: 14

Total  (D) Seats up for Election: 8

District 1
District 3

 Anthony C. Hill Sr. (D) Incumbent

 Charles S. Dean (R) Incumbent
Suzaan Franks (D)

District 5
District 7

George Anthony Lovenguth (D)
  Stephen Wise (R) Incumbent

 Evelyn Lynn (R) Incumbent

District 9
District 11

Darius L. Davis (D)
  Andy Gardiner (R)

 Mike Fasano (R) Incumbent
Fred Taylor (D)

District 13
District 15

 Dennis L. Jones (R) Incumbent

 Paula Dockery (R) Incumbent

District 17
District 19

 JD Alexander (R) Incumbent
Scott K. Thompson (D)

Belinda Ortiz (R)
 Gary Siplin (D) Incumbent

Back to top of ballot

District 21
District 23

 Michael Bennett (R) Incumbent

Morgan R. Bentley (D)
  Nancy C. Detert (R)

District 24
District 25

 Thad Altman (R)
Kendall T. Moore (D)

 Jeff Atwater (R) Incumbent
Linda Bird (D)

District 27
District 29

 Dave Aronberg (D) Incumbent
Matt Caldwell (R)

 Christopher Smith (D)

District 31
District 33

 Eleanor Sobel (D)

 Frederica Wilson (D) Incumbent

District 35
District 37

 Dan Gelber (D)
Dean Santoro (R)

 Garrett Richter (R)

District 39

 Larcenia J. Bullard (D) Incumbent

Back to top of ballot

STATE HOUSE OF REPRESENTATIVES

Total House Seats: 120

Total House Seats up for Election: 120

Total House Republicans: 107

Total (R) Seats up for Election: 107

Total House Democrats: 43

Total  (D) Seats up for Election: 43

District 1
District 2
 Greg Evers (R) Incumbent

 Dave Murzin (R) Incumbent

District 3
District 4

 Clay Ford (R) Incumbent
Lumon May (D)

 Ray Sansom (R) Incumbent
District 5
District 6
 Brad Drake (R)
John P. McDaniel III (D)

 Jimmy Patronis (R) Incumbent

District 7
District 8

  Marti Coley (R) Incumbent

 Alan Williams (D)
District 9
District 10
Peter Boulware (R)
  Michelle Rehwinkel Vasilinda (D)

 Leonard L. Bembry (D)
Don Curtis (R)

Back to top of ballot

District 11
District 12

 Debbie Boyd (D) Incumbent
Elizabeth Porter (R)

 Janet H. Adkins (R)
District 13
District 14
 Jennifer Carroll (R) Incumbent

 Mia Jones (D)
Sarah Lovett (R)

District 15
District 16

 Audrey Gibson (D) Incumbent

 

 Charles McBurney (R) Incumbent
District 17
District 18

 Lake Ray (R)
Regina Young (D)

 Ronald Renuart (R)
Dave Smith (D)

District 19
District 20

Larry Jones (D)
 Mike Weinstein (R)

Doug Courtney (D)
  Bill Proctor (R) Incumbent

Back to top of ballot

District 21
District 22
 Charles Van Zant (R)

 Larry Cretul (R) Incumbent

District 23
District 24

 Charles S. Chestnut IV (D) Incumbent
Bernie DeCastro (R)

 Kurt Kelly (R) Incumbent
Barry W. Leach (D)
District 25
District 26

 Alan Hays (R) Incumbent

Barry Flynn (D)
  Pat Patterson (R) Incumbent

District 27
District 28

 Dwayne L. Taylor (D)

 

 Dorothy L. Hukill (R) Incumbent
William Smalley (D)
District 29
District 30
Wes McCarville (D)
  Ralph Poppell (R) Incumbent

 Ritch Workman (R)
Amy C. Tidd (D)

Back to top of ballot

District 31
District 32

 John Tobia (R)

 Steve Crisafulli (R)
Tony Sasso (D) Incumbent
District 33
District 34
Robert Acosta (D)
 Sandra Adams (R) Incumbent

 Chris Dorworth (R) Incumbent

 

District 35
District 36

 Dean Cannon (R) Incumbent

 Scott Randolph (D) Incumbent
Stephen Villard (R)
District 37
District 38

 Scott Plakon (R)

 Bryan Nelson (R) Incumbent
Lonnie Thompson (D)

District 39
District 40

 Geraldine F. Thompson (D) Incumbent

Todd Christian (D)
  Eric Eisnaugle (R)

Back to top of ballot

District 41
District 42
 Steve Precourt (R) Incumbent

 Marlene H. O’Toole (R)

District 43
District 44

 Ron Schultz (R) Incumbent

 Robert Schenck (R) Incumbent
District 45
District 46
 Tom Anderson (R) Incumbent

 John Legg (R) Incumbent
Ron Rice (D)

District 47
District 48

 Kevin C. Ambler (R) Incumbent

 Peter F. Nehr (R) Incumbent
Carl Zimmerman (D)
District 49
District 50

 J.P. Quinones (R)
  Darren Soto (D) Incumbent

 Ed Hooper (R) Incumbent

Back to top of ballot

District 51
District 52

 Janet C. Long (D) Incumbent
Terry Lynn Sanchez (R)

 Bill Heller (D) Incumbent
Ross Johnson (R)
District 53
District 54
 Rick Kriseman (D) Incumbent

 James C. Frishe (R) Incumbent
George A. Gonzalez (D)

 

District 55
District 56

 Darryl Ervin Rouson (D) Incumbent

 Rachel Burgin (R)
Lewis Laricchia (D)
District 57
District 58
Yvonne Yolie Capin (D)
  Faye Culp (R) Incumbent

 Michael Scionti (D) Incumbent

District 59
District 60

 Betty Reed (D) Incumbent

E.J. Ford (D)
  Ed Homan (R) Incumbent

Back to top of ballot

District 61
District 62
 Will Weatherford (R) Incumbent

 Rich Glorioso (R) Incumbent

District 63
District 64

 Seth McKeel (R) Incumbent

 Kelli Stargel (R)
District 65
District 66
Bob Hagenmaier (D)
  John Wood (R)

 Baxter G. Troutman (R) Incumbent

 

District 67
District 68

 Ron Reagan (R) Incumbent
Richard J. Jackson (D)

 Bill Galvano (R) Incumbent
District 69
District 70
Laura A. Benson (R)
  Keith Fitzgerald (D) Incumbent

 Doug Holder (R) Incumbent
Sam Rosenfeld (D)

Back to top of ballot

District 71
District 72

 Ken Roberson (R)
Betty Gissendanner (D)

Judy Juliano (D)
  Paige Kreegel (R) Incumbent
District 73
District 74
Stephen Gray-Blancett (D)
  Nick Thompson (R) Incumbent

 Gary Aubuchon (R) Incumbent

District 75
District 76

 Trudi Williams (R) Incumbent

 Tom Grady (R)
District 77
District 78
Elton J. Gissendanner (D)
  Denise Grimsley (R) Incumbent

 Kevin Greenstein Rader (D)

District 79
District 80

 Mike Horner (R)
Ray O. Worley (D)

Neal Abarbanell (D)
  Debbie Mayfield (R)

Back to top of ballot

District 81
District 82

Michael DiTerlizzi (R)
  Adam Fetterman (D)

Catherine Hilton (D)
  William D. Snyder (R) Incumbent

District 83
District 84

 Carl J. Domino (R) Incumbent
Bryan Miller (D)

 Priscilla Ann Taylor (D) Incumbent
District 85
District 86
 Joseph Abruzzo (D)
Howard K. Coates Jr. (R)

 Maria Sachs (D) Incumbent

District 87
District 88

 Adam Hasner (R) Incumbent
Robert Ostrov (D)

 Mark S. Pafford (D)
District 89
District 90
Jeffrey H. Auslander (R)
  Mary Brandenburg (D) Incumbent

 Kelly Skidmore (D) Incumbent

Back to top of ballot

District 91
District 92

Ellyn Bogdanoff (R) Incumbent
Chris Chiari (D)

 Gwyndolen Clarke-Reed (D)
District 93
District 94
 Perry E. Thurston Jr. (D) Incumbent

 Hazelle Rogers (D)

District 95
District 96

 James Waldman (D) Incumbent

 Ari Abraham Porth (D) Incumbent
District 97
District 98
Todd Goberville (R)
  Martin David Kiar (D) Incumbent

 Franklin Sands (D) Incumbent

District 99
District 100

 Elaine J. Schwartz (D) Incumbent

 Evan Jenne (D) Incumbent

Back to top of ballot

District 101
District 102

 Matt Hudson (R) Incumbent
Maria Jimenez (D)

 Eddy Gonzalez (R) Incumbent

District 103
District 104

 Oscar Braynon II (D) Incumbent

 Yolly Roberson (D) Incumbent
District 105
District 106
 Joesph Gibbons (D) Incumbent

 Richard L. Steinberg (D)

District 107
District 108

 Luis Garcia (D) Incumbent
Jorge Luis Lopez (R)

 Ronald A. Brise (D) Incumbent
District 109
District 110

 James Bush III (D)

 Esteban Bovo (R)
Nancy L. Stander (D)

Back to top of ballot

District 111
District 112

 Erik Fresen (R)
Frank Morra (D)

Betty Gaffney (D)
  David Rivera (R) Incumbent
District 113
District 114
Javier A. Betancourt (D)
  Carlos Lopez-Cantera (R) Incumbent

 Anitere Flores (R) Incumbent

District 115
District 116

 Juan-Carlos Planas (R) Incumbent

 Marcelo Llorente (R) Incumbent
District 117
District 118
 Julio Robiana (R) Incumbent

 Dwight Bullard (D)

District 119
District 120

Michael Hanley Calderin (D)
  Juan C. Zapata (R) Incumbent

 Ron Saunders (D) Incumbent 

Back to top of ballot

INITIATIVES & REFERENDA
Item
Status

Amendment 1 - Relating to Property Rights/Ineligible Aliens

 

Click here for summary

NO

Amendment 2 - Florida Marriage Protection Amendment

 

Click here for summary

YES

Amendment 3 - Changes and Improvements not Affecting the Assessed Value of Residential Real Property

Click here for summary

YES

Amendment 4 - Property Tax Exemption of Perpetually Conserved Land; Classification and Assessment of Land Use for Conservation

Click here for summary

YES

Amendment 6 - Assessment of Working Waterfront Property Based Upon Current Use

Click here for summary

YES

Amendment 8 - Local Option Community College Funding

 

Click here for summary

 

NO

 

Back to top of ballot

 
THE COUNCIL OF STATE GOVERNMENTS
 
NEWS

VIDEO: Your Invitation to the CSG Annual Meeting
A preview of the information-packed sessions at CSG's Annual Meeting Nov. 12-15 in La Quinta, Calif.

Stimulus and Midwest Rail
Stateline Midwest examines how the influx of new federal dollars could help lead to the development of two long-planned regional passenger rail systems: the Midwest Regional Rail Initiative and the Ohio Hub.

Justice Center Launches Re-entry Resource Center
The Council of State Governments Justice Center has launched the National Reentry Resource Center—an unprecedented initiative to advance the safe and successful return of individuals from prisons and jails to their communities.

Visit www.stateline.org for the latest news
affecting state governments.