missouri

MISSOURI GENERAL ELECTION BALLOT

All results are unofficial and are subject to change

Winners appear in bold

Results as of 9:17 a.m. EST

Resources

Office of the Missouri Secretary of State

The Kansas City Star

News Tribune

St. Louis Post-Dispatch

 

Back to State-by-State Coverage

MISSOURI 2008 BALLOT

Offices up for Election in 2008

United States President & Vice President

United States House of Representatives:All seats

Governor

Lieutenant Governor

Secretary of State

Attorney General

Treasurer

State Supreme Court: 1 seat (retention vote)

State Senate:Odd-numbered districts (17 seats)

State House of Representatives:All seats

State Initiatives and Referenda

PRESIDENT & VICE PRESIDENT OF THE UNITED STATES

Bob Barr/Wayne Root (L)

Chuck Baldwin/Darrell Castle (C)
  John McCain/Sarah Palin (R)
Cynthia McKinney/Rosa Clemente (G)

Ralph Nader/Matt Gonzalez (I)

Barack Obama/Joe Biden (D)


Back to top of ballot

UNITED STATES HOUSE OF REPRESENTATIVES

District 1

District 2

  William Lacy Clay (D) Incumbent
Robb E. Cunningham (L)

  Todd Akin (R) Incumbent
William C. Haas (D)
Thomas L. Knapp (L)

District 3

District 4

Chris Sander (R)
  Russ Carnahan (D) Incumbent
Kevin C. Babcock (L)

Cynthia Redburn (C)

Jeff Parnell (R)
  Ike Skelton (D) Incumbent

District 5

District 6

Jacob Turk (R)
  Emanuel Cleaver II (D) Incumbent

  Sam Graves (R) Incumbent
Kay Barnes (D)
Dave Browning (L)

District 7

District 8

  Roy Blunt (R) Incumbent
Richard Monroe (D)
Kevin Craig (L)

Travis Maddox (C)

   Jo Ann Emerson (R) Incumbent
Joe Allen (D)
Branden C. McCullough (L)

District 9

  Blaine Luetkemeyer (R)
Judy Baker (D)
Tamara A. Millay (L)

 

 

Back to top of ballot

GOVERNOR

 

Kenny Hulshof (R)
Jeremiah W. Nixon (D)
Andrew W. Finkenstadt (L)

Gregory E. Thompson (C)

 

Back to top of ballot

LIEUTENANT GOVERNOR

 

  Peter Kinder (R) Incumbent
Sam Page (D)
Teddy Fleck (L)

James C. Rensing (C)

 

Back to top of ballot

 

SECRETARY OF STATE

 

Mitchell Hubbard (R)
  Robin Carnahan (D) Incumbent
Wes Upchurch (L)

Denise C. Neely (C)

 

Back to top of ballot

ATTORNEY GENERAL

 

Mike Gibbons (R)
  Chris Koster (D)

 

Back to top of ballot

TREASURER

 

Brad Lager (R)
  Clint Zweifel (D)

Rodney D. Farthing (C)

Back to top of ballot

STATE SUPREME COURT

Retention Vote

  Patricia Breckenridge

Back to top of ballot

STATE SENATE

Total Senate Seats: 34

Total Senate Seats up for Election: 17

Total Senate Republicans: 20

Total (R) Seats up for Election: 10

Total Senate Democrats: 14

Total  (D) Seats up for Election: 6

Total Senate Vacancies: 1

Total Vacant Seats up for Election: 1

District 1
District 3

 Jim Lembke (R)
Joan Barry (D)

 Kevin Engler (R) Incumbent
Dennis Riche (D)

District 5
District 7

 Robin Wright-Jones (D)
Robert Christophel (L)


 Jane Cunningham (R)
Kevin Leeseberg (D)

 

District 9
District 11

 Yvonne S. Wilson (D) Incumbent

 Victor Callahan (D) Incumbent

District 13
District 15

 Timothy P. Green (D) Incumbent
Eric S. Harris (L)

 Eric Schmitt (R)
James Trout (D)

District 17
District 19

 Luann Ridgeway (R) Incumbent
Sandra Aust (D)

 Kurt Schaefer (R)
Chuck Graham (D) Incumbent
Christopher W. Dwyer (L)

 

Back to top of ballot

District 21
District 23

 Bill Stouffer (R) Incumbent
Joe Sadeghi (D)

 

 Tom Dempsey (R) Incumbent
Larry Willis (D)

District 25
District 27

 Rob Mayer (R) Incumbent
M. Shane Stoelting (D)

 Jason Glennon Crowell (R) Incumbent
Linda Sanders (D)

 

District 29
District 31

 Jack Goodman (R) Incumbent

 

 David Pearce (R)
Chris Benjamin (D)

 

District 33

 Chuck Purgason (R) Incumbent
Eric Reeve (D)


 

STATE HOUSE OF REPRESENTATIVES

Total House Seats: 163

Total House Seats up for Election: 163

Total House Republicans: 89

Total (R) Seats up for Election: 89

Total House Democrats: 70

Total  (D) Seats up for Election: 70

Total House Vacancies: 4

Total Vacant Seats up for Election: 4

 

District 1
District 2

 Brian Munzlinger (R) Incumbent
Keri Cottrell (D)


Thom Van Vleck (R)
  Rebecca McClanahan (D) Incumbent

District 3
District 4

 Casey Guernsey (R)
Mike Hepler (D)

 Mike Thomson (R) Incumbent
Rick Oswald (D)

District 5
District 6

 Jim Guest (R) Incumbent
Mike Waltemath (D)

 Rachel Bringer (D) Incumbent

District 7
District 8

 Mike Lair (R)
Harry Wyse (D)

Mike Austin (R)
  Tom Shively (D) Incumbent

 

District 9
District 10

 Paul Quinn (D) Incumbent

Gary Linnenbringer (R)
  Terry L. Witte (D) Incumbent

Back to top of ballot

District 11
District 12

Dan Colbert (R)

David A. Leefe (C)
  Ed Schieffer (D) Incumbent

 Doug Funderburk (R) Incumbent
Richard Lesh (D)

 

District 13

District 14

 Chuck Gatschenberger (R)
David E. Hurst (D)

 Joe Smith (R) Incumbent
Douglas R. Broste (D)

District 15
District 16

 Sally A. Faith (R) Incumbent
Michael Niemeyer (D)

 

 Mark A. Parkinson (R) Incumbent
Kristy Manning (D)

District 17
District 18

Vick Schneider (R) Incumbent
  Kenny Biermann (D)

 

 Anne Zerr (R)
Tim Swope (D)
John R. Alsup (L)

 

District 19
District 20

 Cynthia L. Davis (R) Incumbent
Debbie Cook (D)

David J. Malan (I)

 Jeanie Riddle (R)
David Moen (D)

Back to top of ballot

District 21

District 22

 Steve Hobbs (R) Incumbent
Kelly Schultz (D)

 Therese A. Sander (R) Incumbent
Gail Brown (D)

District 23
District 24

 Stephen Webber (D)

 

Ed Robb (R) Incumbent
  Chris Kelly (D)

District 25
District 26

Ryan Asbridge (R)
  Mary Wynne Still (D)

 Joe Aull (D) Incumbent

District 27
District 28

 Ed Wildberger (D) Incumbent

 Rob Schaaf (R) Incumbent
Mark Sheehan (D)

District 29
District 30

 Martin T. Rucker (D) Incumbent

 Jason Brown (R) Incumbent
Mary Anne Baier (D)

Back to top of ballot

District 31
District 32

 Trent Skaggs (D) Incumbent


 Jason Grill (D) Incumbent

District 33
District 34

 Jerry Nolte (R) Incumbent
Terry Stone (D)

 Tim Flook (R) Incumbent
Tom Niffen (D)

District 35
District 36

 Doug Ervin (R) Incumbent
Jim Baldwin (D)

 Bob Nance (R) Incumbent
Barbara Lanning (D)

 

 

District 37
District 38

 Mike Talboy (D) Incumbent

 Ryan Silvey (R) Incumbent
Josh Reed (D)

 

District 39
District 40

 Beth Low (D) Incumbent
Lance Weber (L)

 John Patrick Burnett (D) Incumbent



Back to top of ballot

District 41
District 42

 Shalonn (Kiki) Curls (D) Incumbent

 

 Leonard Hughes IV (D) Incumbent

District 43
District 44

 Roman Lee LeBlanc (D)

 Jason Kander (D)

District 45
District 46

Jonathon P. Main (R)
 Jason R. Holsman (D) Incumbent

 Kate Meiners (D) Incumbent

District 47
District 48

 Jeff Grisamore (R) Incumbent
Jason A. Norbury (D)

 Will Kraus (R) Incumbent
Joe Volpe (D)

 

District 49
District 50

 Tom McDonald (D)

 Michael Ricardo Brown (D) Incumbent

 

Back to top of ballot

District 51

District 52

 Ray Salva (D) Incumbent


Gary E. Hisch (R) 
  Paul LeVota (D) Incumbent

District 53

District 54

Brent Lasater (R)
  Curt Dougherty (D) Incumbent

 Gary Dusenberg (R) Incumbent
Mark D. Matzeder (D)
Bobby Foster  (L)

District 55
District 56

 Bryan Pratt (R) Incumbent
Mike O'Donnell (D)
Kevin Parr (L)

 Brian Yates (R) Incumbent
Chris Ruggles (D)

District 57
District 58

 Talibdin El-Amin (D) Incumbent

 James T. Morris (D)

District 59
District 60

 Jeanette Mott Oxford (D) Incumbent
Michael J. Peters Jr. (L)

 Jamilah Nasheed (D) Incumbent

Back to top of ballot

District 61
District 62

 Chris Carter (D)


 Dennis F. Wood (R) Incumbent
Peter D. Tsahiridis (D)

District 63
District 64

 Tishaura O. Jones (D)

Nels Williams (I)

 

 Rachel Storch (D) Incumbent

Mark Robert Opheim (C)

 

District 65
District 66

 Michele Kratky (D) Incumbent

Jerry Morgan (R)
  Michael Vogt (D) Incumbent

District 67
District 68

 Mike Colona (D)

 David Sater (R) Incumbent
District 69
District 70

 Gina M. Walsh (D) Incumbent
Julie Stone (L)

Kellen Markovich (I)

 Sharon L. Pace (D)

 

Back to top of ballot

District 71
District 72

 Don Calloway (D)


 Maria N. Chappelle-Nadal (D) Incumbent

District 73
District 74

Daniel F. O’Sullivan Jr. (R)
  Steve Brown (D)


 Steve Webb (D) 

District 75
District 76

 Bert Atkins (D)

 Michael J. Spreng (D) Incumbent

Donald L. Simmons II (C)

 

District 77
District 78

 Michael George Corcoran (D) Incumbent

T.R. Carr (R)
  Margo McNeil (D)

District 79
District 80

 Albert Liese (D) Incumbent

 Theodore Hoskins (D) Incumbent

Back to top of ballot

District 81
District 82

 Rochelle Walton Gray (D)


Frank Plescia (R)
  Jill Schupp (D)

District 83
District 84

 Jake Zimmerman (D) Incumbent

 Allen Icet (R) Incumbent

District 85
District 86

Cloria Brown (R)
  Vicki Lorenz Englund (D)

 Cole McNary (R)
Martha Ott (D)

District 87
District 88

 John J. Diehl Jr. (R)
Mark Zoole (D)

 

 Andrew Koenig (R)

 

District 89
District 90

 Timothy W. Jones (R) Incumbent
George Weber (D)

 Sam Komo (D) Incumbent

Back to top of ballot

District 91
District 92

Randy Jotte (R)
  Jeanne Kirkton (D)

 Sue Allen (R)
Ronica Herman (D)

Donald R. Griffin (C)

District 93
District 94

 Dwight Scharnhorst (R) Incumbent
Phil Bognar (D)

 Rick Stream (R) Incumbent
Deb Lavender (D)

District 95
District 96

 Mike Leara  (R)
Alice Geary Sgroi (D)

Ronald E. Levy (R)
  Patricia (Pat) Yaeger (D) Incumbent

District 97
District 98

 Walt Bivins (R) Incumbent
Jan Polizzi (D)

 Brian Nieves (R) Incumbent
Jim Mense (D)

District 99
District 100

 Mike Sutherland (R) Incumbent
Patrick Lewis (D)

Nick Haul (R)
  Sue Schoemehl (D) Incumbent

Back to top of ballot

District 101
District 102

 Timothy G. Meadows (D) Incumbent

 Jeff Roorda (D) Incumbent

District 103
District 104

 Ron Casey (D) Incumbent

 Joseph Fallert Jr. (D) Incumbent
District 105
District 106

 Michael Frame (D) Incumbent

 Steven Tilley (R) Incumbent

 

District 107
District 108

Louie Seiberlich (R)
  Linda R. Fischer (D)

 Jacob Hummel  (D)

District 109
District 110

 Scott D. Dieckhaus (R)
Kent Cunningham (D)

  Belinda Harris (D) Incumbent

Back to top of ballot

District 111
District 112

 Charlie W. Schlottach (R) Incumbent
Tod C. DeVeydt (D)

 Tom Loehner (R) Incumbent
Tom Tramel (D) 

District 113
District 114

 Mark J. Bruns (R) Incumbent
Al Mueller (D)

 Bill Deeken  (R) Incumbent
Leonard J. Steinman (D)

District 115
District 116

 Rodney Schad (R) Incumbent

 

 Tom Self (R) Incumbent

 

District 117
District 118

 Kenny Jones (R) Incumbent

 Stanley Cox (R) Incumbent
Stan Bowlin (D)

District 119
District 120

 Larry D. Wilson (R) Incumbent

 Scott N. Largent (R)
Kristi L. Kenney (D) 

Back to top of ballot

District 121
District 122

 Denny L. Hoskins (R)
Jim Jackson (D)

 Mike McGhee (R) Incumbent
Beth Grubb (D)

District 123
District 124

 Chris Molendorp (R)
Juan I. Alonzo (D)

Jim Danner (R)
  Luke Scavuzzo (D) Incumbent

 

District 125
District 126

 Barney Fisher (R) Incumbent
Carla K. Keough (D)

 Ed Emery (R) Incumbent
Linda Marie Crane (D)

 

District 127
District 128

 Tom Flanigan (R)

 Bryan Preston Stevenson (R) Incumbent

District 129
District 130

 Ron Richard (R) Incumbent

 Kevin Wilson (R) Incumbent 

Back to top of ballot

District 131
District 132

 Marilyn Ruestman (R) Incumbent

 Don Ruzicka (R) Incumbent
Charles Dake (D)

 

District 133
District 134

 Mike Parson (R) Incumbent

 

 Jim Viebrock (R) Incumbent

District 135
District 136

 Charles W. Denison (R) Incumbent
Nancy Hagan (D)

 Eric Burlison (R)
Nick Beatty  (D)

District 137
District 138

Ronald D. Day (R)
  Charlie Norr (D) Incumbent

Michael S. Goodard Jr. (R)
  Sara Lampe (D) Incumbent

 

 

District 139
District 140

 Shane Schoeller (R) Incumbent
Janet Adams (D)

 Bob Dixon (R) Incumbent

Back to top of ballot

District 141
District 142

 Jay Wasson  (R) Incumbent
Ron Shawgo (D)


 Raymond Weter (R) Incumbent

District 143
District 144

 Maynard Wallace (R) Incumbent
Cathy Hilliard (D)

 Tony Dugger  (R)
Dennis Lee Chilton (D)

District 145
District 146

 Mike Cunningham (R) Incumbent

 Darrell Pollock (R) Incumbent

District 147
District 148

 Don Wellls (R) Incumbent

 David Day (R) Incumbent

District 149
District 150

 Dan W. Brown (R)
Wayne Bledsoe (D)

Dennis E. Hustead (C)

 Jason T. Smith (R) Incumbent
James D. Ellis (D)

Back to top of ballot

District 151
District 152

 Ward Franz (R) Incumbent

Robert Lee Mills (C)

Kathleen Hensley (I)

Eric Mansfield (R)
  J.C. Kuessner (D) Incumbent

District 153
District 154

 Mike Dethrow (R) Incumbent

 Gayle Kingery (R) Incumbent
Larry S. Busby (L)

District 155
District 156

 Wayne Cooper (R) Incumbent
Nancy J. Pope (D)

 Shelley Keeney (R)
Michael R Winder (D)

District 157
District 158

 Scott A. Lipke (R) Incumbent

Jennifer Friedrich (C)

 Clint Tracy (R)
Robert Roland (L)

 

District 159
District 160

 Billy Pat Wright (R) Incumbent
Bill Burlison (D)

 

 Ellen Brandom (R) Incumbent

District 161
District 162

 Steve Hodges (D) Incumbent

 Terry Swinger (D) Incumbent

District 163

 Tom Todd (D) Incumbent

Pat Allen (I)

 

Back to top of ballot

INITIATIVES & REFERENDA

Item

Status

Constitutional Amendment 1

 

Click here for summary

YES

Constitutional Amendment 4

 

Click here for summary

YES

Proposition A

 

Click here for summary

YES

Proposition B

 

Click here for summary

YES

Proposition C

 

Click here for summary

YES

Back to top of ballot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

 

 

 

 

 

 
THE COUNCIL OF STATE GOVERNMENTS
 
NEWS

VIDEO: Your Invitation to the CSG Annual Meeting
A preview of the information-packed sessions at CSG's Annual Meeting Nov. 12-15 in La Quinta, Calif.

Stimulus and Midwest Rail
Stateline Midwest examines how the influx of new federal dollars could help lead to the development of two long-planned regional passenger rail systems: the Midwest Regional Rail Initiative and the Ohio Hub.

Justice Center Launches Re-entry Resource Center
The Council of State Governments Justice Center has launched the National Reentry Resource Center—an unprecedented initiative to advance the safe and successful return of individuals from prisons and jails to their communities.

Visit www.stateline.org for the latest news
affecting state governments.