montana

MONTANA GENERAL ELECTION BALLOT

All results are unofficial and are subject to change

Winners appear in bold

Results as of 3:02 p.m. EST, 11/6/08

Resources

Montana Secretary of State

Billings Gazette

Helena Independent Record

Missoulian

 

Back to State-by-State Coverage

MONTANA 2008 BALLOT

Offices up for Election in 2008

United States President & Vice President

United States Senate:1 seat

United States House of Representatives:All seats

Governor & Lieutenant Governor

Secretary of State

Attorney General

Auditor

Superintendent of Public Instruction

Public Service Commission: 3 seats

State Supreme Court: Chief Justice and Position 3

State Senate:Districts 2, 3, 6, 7, 9, 10, 16, 18, 19, 21, 22, 24, 26, 27, 33, 34, 36, 37,

                              38, 41, 43, 45, 46, 47, 50

State House of Representatives:All seats

State Initiatives and Referenda

PRESIDENT & VICE PRESIDENT OF THE UNITED STATES

  John McCain/Sarah Palin (R)

Barack Obama/Joe Biden (D)

Bob Barr/Wayne Root (L)
Ralph Nader/Matt Gonzalez (I)

Ron Paul/Michael Peroutka (C)

Back to top of ballot

UNITED STATES SENATE

  Max Baucus (D) Incumbent
Bob Kelleher (R)

Back to top of ballot

UNITED STATES HOUSE OF REPRESENTATIVES

At-Large

  Denny Rehberg (R) Incumbent
John Driscoll (D)

Back to top of ballot

GOVERNOR & LIEUTENANT GOVERNOR

 

  Brian Schweitzer & John Bohlinger (D) Incumbents
Roy Brown & Steve Daines (R)

Stan Jones & Michael Baker (L)

Back to top of ballot

 

SECRETARY OF STATE

Brad Johnson (R) Incumbent
  Linda McCulloch (D)

Sieglinde Sharbono (C)

Back to top of ballot

ATTORNEY GENERAL

 

  Steve Bullock (D)
Tim Fox (R)

 

Back to top of ballot

AUDITOR

 

  Monica J. Lindeen (D)
Duane Grimes (R)

Back to top of ballot

SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION

 

Donald J. Eisenmenger (L)

Elaine Sollie Herman (R)
  Denis Juneau (D)

Back to top of ballot

PUBLIC SERVICE COMMISSION

District 2
District 3

Ron Tussing (D)
  Brad Molnar (R)
Incumbent

  John Vincent (D)
Alan Olson (R)

District 4
 

  Gale Gutsche (D)
Doug Mood (R)
Incumbent


Back to top of ballot

STATE SUPREME COURT

Chief Justice
Justice 3

  Mike McGrath
Ron Waterman

  Patricia Cotter Incumbent

 

Back to top of ballot

STATE SENATE

Total Senate Seats: 50

Total Senate Seats up for Election:25

Total Senate Republicans: 24

Total (R) Seats up for Election: 8

Total Senate Democrats: 26

Total  (D) Seats up for Election: 17

District 2
District 3

Brittany MacLean (D)
Ryan K. Zinke (R)

Mark Holston (D)
Bruce Tutvedt (R)

District 6
District 7

John Brueggeman (R) Incumbent

M. Neal Donohue (C)


Paul Clark (D)
Greg W. Hinkle (R)

 

District 9
District 10

Erik Somerfeld (D)
Rick Ripley (R)

Brad Hamlett (D)
Jim Whitaker (R)

District 16
District 18

 Jonathan Windy Boy (D)

Shirley Baumgartner (D)
John C. Brenden (R)

District 19
District 21

 Donald J. Steinbeisser (R) Incumbent

Sharon Stewart-Peregoy (D)
Randen Schoppe (R)

 

Back to top of ballot

District 22
District 24

Lane L. Larson (D) Incumbent
Taylor Brown (R)

 

Kim Gillan (D) Incumbent
Wilfred C. Ebert (R)

District 26
District 27

Lynda Moss (D) Incumbent
Max Graham (R)


Jack Sands (R)
Gary Branae (D)

District 33
District 34

Bob Hawks (D) Incumbent
Nick Landeros (R)

 Joe Balyeat (R) Incumbent

District 36
District 37

Debby Barrett (R)
Lynn Brown Giles (D)

Steven J. Gallus (D) Incumbent
Robert Dwyer (R)

District 38
District 41

 Jim Keane (D)

Christine Kaufmann (D) Incumbent
Bob Leach (R)

Back to top of ballot

District 43
District 45

Dick Motta (R)
Jesse Laslovich (D) Incumbent

 Jim Shockley (R) Incumbent

District 46
District 47

 Carol Williams (D) Incumbent

 Ron Erickson (D)

District 50

Kandi Matthew-Jenkins (C)
Cliff Larsen (D)

Back to top of ballot

STATE HOUSE OF REPRESENTATIVES

Total House Seats: 100

Total House Seats up for Election: 100

Total House Republicans: 50

Total (R) Seats up for Election: 50

Total House Democrats: 49

Total  (D) Seats up for Election: 49

Total House Others: 1

Total Other Seats up for Election: 1

District 1
District 2

Gerald A. Bennett (R)
Eileen J. Carney (D)
Freeman Johnson (C)

Timothy P. Linehan (D)
Chas V. Vincent (R) Incumbent

District 3
District 4

Dee L. Brown (R)
Michael Holm (D)

John Fuller (R)
Mike Jopek (D) Incumbent

District 5
District 6

Jake Pannell (D)
Keith Reiger (R)

 

Bill Beck (R) Incumbent
Timothy Martin (C)
Scott Wheeler (D)

District 7
District 8

Shannon D. Hanson (D)
Jon Sonju (R) Incumbent

Cheryl Steenson (D)
Craig Witte (R)

 

District 9
District 10

Scott M. Reichner (R)
Edd Blackler (D)

Carla Augustad (D)
Mark W. Blasdel (R) Incumbent

Back to top of ballot

District 11
District 12

Pat Estenson (D)
Janna Taylor (R) Incumbent

Ronald Fred Marquardt (R)
John Fleming (D)

District 13

District 14

Renn Bodeker (C)
Jim Elliott (D)
Pat Ingraham (R) Incumbent

Gordon R. Hendrick (R) Incumbent
Cindy Grimm (D)

District 15
District 16

 Frosty Calf Boss Ribs (D)

 

 Shannon James Augare (D) Incumbent

District 17
District 18

Russell S. Bean (R)
Lora Wier (D)

 

Jesse O’Hara (R) Incumbent
Laura McGee (D)

District 19
District 20

Nick Ethridge (D)
Mike Milburn (R) Incumbent

Deb Kottel (D) Incumbent
Jack Allen (R)
Terry M. Poupa (C)

Back to top of ballot

District 21

District 22

Kent Holtz (C)
Rick Tryon (R)
Anders Blewett (D)

Bill Wilson (D) Incumbent
Jonathan D. Martin (C)

District 23
District 24

Lance Olson (R)
Carlie Boland (D)

 

Brian E. Hoven (R)
Steve Bolstad (D) Incumbent

District 25
District 26

Sue Dickenson (D) Incumbent
Dale Busby (R)
Paul W. O’Leary (L)

Kirk Lundby (R)
Robert Mehlhoff (D)

District 27
District 28

 Llew Jones (R) Incumbent

Trudy Skari (D)
  Roy Hollandsworth (R)

District 29
District 30

  Ed Butcher (R) Incumbent
Dan Simpson (D)

  Dave Kasten (R) Incumbent
Dan Teigen (D)

Back to top of ballot

District 31
District 32

 Margarett H. Campbell (D) Incumbent


 Tony Belcourt (D)

 

District 33
District 34

  Bob Bergren (D) Incumbent
Kyle Austin (R)

  Wendy Warburton (R)
Perry Miller (D)

District 35
District 36

Wayne C. Stahl (R) Incumbent
LeRoy Baublitz (D)

  Julie E. French (D) Incumbent

Pete J. Rising (R)

District 37
District 38

 Walter L. McNutt (R) Incumbent

Dennis Getz (D)
Patricia Banister (R)

District 39
District 40

 Lee Randall (R)

Carol Lambert (WI)

Jeff Harding (R)
  Bill McChesney (D) Incumbent

Back to top of ballot

District 41
District 42

  J. David Roundstone (D)
Raymond King (R)

Bill Joseph (R)
  Carolyn Pease-Lopez (D)

District 43
District 44

  Duane Ankney (R) Incumbent
Del DInstel (D)

  Bill Glaser (R) Incumbent
Don Reed (D)

District 45
District 46

  Tom Berry (R)
Henry Plott (D)

  Ken Peterson (R) Incumbent

District 47
District 48

  Dennis Himmelberger (R) Incumbent
Penny Hanson (D)

  Wanda Grinde (D) Incumbent
Douglas Kary (R)

 

District 49
District 50

Kassidy Olson (R)
  Kendall Van Dyk (D) Incumbent

Maria E. Hernandez (D)
  Tom McGillvray (R) Incumbent

 

Back to top of ballot

District 51

District 52

  Robyn Driscoll (D) Incumbent
Susan Anderson (R)

  Arlene Becker (D) Incumbent
Ryan Shore (R)

District 53

District 54

  Elsie Arntzen (R) Incumbent
Linda Wetzel (D)

Debra M. Bonogofsky (R)
  Margie MacDonald (D)

District 55
District 56

Cary Smith (R)
Robert Maxon (D)

George Day (I)
  Donald L. Roberts (R)

District 57
District 58

Connie Wardell (D)
  Penny Morgan (R) Incumbent

Doc Woerner (D)
Krayton Kerns (R)
Incumbent

District 59
District 60

Scott L. Boggio (R) Incumbent
  Paul Beck (D)

Ross Keogh (D)
  David Howard (R)

Back to top of ballot

District 61
District 62

 Joel Boniek (R)

  Bob Ebinger (D) Incumbent
Neal Donaldson (R)

District 63
District 64

Jennifer Pomnichowski (D) Incumbent
Tom Burnett (R)

 

Ken Champion (R)
  Franke Wilmer (D) Incumbent

District 65
District 66

  Brady Wiseman (D) Incumbent
Nick Mahan (R)

  Mike Phillips (D) Incumbent
John K. Milanovich (R)

District 67
District 68

  Gordon Vance (R)
Joel Steinmetz (D)

  Scott Sales (R) Incumbent
Robert G. Brastrup (D)
District 69
District 70

Joe Hensleigh (D)
Ted Washburn (R)

Mike More (R)
Anne Millbrooks (D)

Back to top of ballot

District 71
District 72

Bob Wagner (R)
Kim Miller (D)

Frank Mastandrea (D)
Jeffrey W. Welborn (R)

District 73
District 74

 Pat Noonan (D)


 George Groesbeck (D) Incumbent

District 75
District 76

 Edie McClafferty (D)

 

 Jon Sesso (D) Incumbent

 

District 77
District 78

Stan Voreyer (D)
Scott Mendenhall (R) Incumbent

Jill Cohenour (D) Incumbent
Steve Gibson (R)

 

District 79
District 80

John S. Forbes (R)
Chuck Hunter (D)
Neil Templeton (I)

Mary M. Caferro (D) Incumbent
Tari L. Elam (R)

Back to top of ballot

District 81
District 82

Tod Glenn (R)
Galen Hollenbaugh (D) Incumbent

Chris Sinrud (R)
Mike Menahan (D)

District 83
District 84

Fred Froelicher (D)
Harry W. Klock (R) Incumbent

Mike Miller (R)
Pam Ponich-Hunthausen (D)
Ronald S. Vandevender (L)

District 85
District 86

Cynthia Hiner (D) Incumbent
BJ Schubert (R)

 Dan Villa (D) Incumbent

District 87
District 88

Ron Stoker (R) Incumbent
Peter Rosten (D)

Patrick Boylan (D)
Bob Lake (R) Incumbent

 

District 89
District 90

 Gary MacLaren (R) Incumbent

Ray Hawk (R) Incumbent
Yvonne G. Gritzner (D)

Back to top of ballot

District 91
District 92

Tim Furey (D) Incumbent
Walt Hill (R)

Robin Hamilton (D) Incumbent
Dan Stusek (R)

District 93
District 94

Steve Dogiakos (R)
Dick Barrett (D)

 

Dave McAlpin (D) Incumbent
Linda S. Frey (R)

District 95
District 96

Diane Sands (D) Incumbent
Kevin Blackler (R)

Teresa K. Henry (D) Incumbent
Steven Eschenbacher (R)

District 97
District 98

Michele Reinhart (D) Incumbent
Carol Minjares (R)

 

Will Deschamps (R)
Sue Malek (D)

District 99
District 100

Jedediah Delmeire Cox (R)
Betsy Hands (D) Incumbent

Bill Nooney (R) Incumbent
Willis Curdy (D)

Back to top of ballot

INITIATIVES & REFERENDA

Item

Status

Ballot Issue C-44

 

Click here for summary

NO

Ballot Issue LR-118

 

Click here for summary

YES

Ballot Issue I-155

 

Click here for summary

YES

Back to top of ballot

 

 

 
THE COUNCIL OF STATE GOVERNMENTS
 
NEWS

VIDEO: Your Invitation to the CSG Annual Meeting
A preview of the information-packed sessions at CSG's Annual Meeting Nov. 12-15 in La Quinta, Calif.

Stimulus and Midwest Rail
Stateline Midwest examines how the influx of new federal dollars could help lead to the development of two long-planned regional passenger rail systems: the Midwest Regional Rail Initiative and the Ohio Hub.

Justice Center Launches Re-entry Resource Center
The Council of State Governments Justice Center has launched the National Reentry Resource Center—an unprecedented initiative to advance the safe and successful return of individuals from prisons and jails to their communities.

Visit www.stateline.org for the latest news
affecting state governments.