pennsylvania

PENNSYLVANIA GENERAL ELECTION BALLOT

All results are unofficial and are subject to change

Winners appear in bold

Results as of 10:30 a.m. EST

 

Resources

Pennsylvania Bureau of Commissions, Elections & Legislation

The Patriot News

The Philadelphia Inquirer
Pittsburgh Post-Gazette

Back to State-by-State Coverage

PENNSYLVANIA 2008 BALLOT

Offices up for Election in 2008

United States President & Vice President

United States House of Representatives: All seats

Attorney General

Treasurer

Auditor General

State Senate: Odd-numbered districts (25 seats)

State House of Representatives: All seats

State Initiatives & Referenda

PRESIDENT & VICE PRESIDENT OF THE UNITED STATES

 

John McCain/Sarah Palin (R)

 Barack Obama/Joe Biden (D)

Bob Barr/Wayne A. Root (L)

Ralph Nader/Matt Gonzalez (I)

Back to top of ballot

UNITED STATES HOUSE OF REPRESENTATIVES

District 1
District 2

 Robert Brady (D) Incumbent

Mike Muhammad (R)

 Chaka Fattah (D) Incumbent

Adam Lang (R)

District 3
District 4

Phil English (R) Incumbent

 Kathy Dahlkemper (D)

 Jason Altmire (D) Incumbent

Melissa Hart (R)

District 5
District 6

Mark McCracken (D)

 Glen W. Thompson (R)

James Fryman (L)


 Jim Gerlach (R) Incumbent

Bob Roggio (D)

 

District 7
District 8

 Joe Sestak (D) Incumbent

W. Craig Williams (R)

 Patrick J. Murphy (D) Incumbent

Tom Manion (R)

Tom Lingenfelter (I)

District 9
District 10

 Bill Shuster (R) Incumbent

Tony Barr (D)


 Christopher Carney (D) Incumbent

Chris Hackett (R)

Back to top of ballot

District 11
District 12

 Paul Kanjorski (D) Incumbent

Lou Barletta (R)

 John Murtha (D) Incumbent

William Russell (R)

District 13
District 14

 Allyson Schwartz (D) Incumbent

Marina Kats (R)

John P. McDermott (C)

 Mike Doyle (D) Incumbent

Titus North (G)

 

District 15
District 16

 Charles Dent (R) Incumbent

Sam Bennet (D)


 Joseph Pitts (R) Incumbent

Bruce Slater (D)

Daniel Frank (C)

John A. Murphy (I)

District 17
District 18

 Tim Holden (D) Incumbent

Toni Gilhooley (R)

 Tim Murphy (R) Incumbent

Steve O'Donnell (D)

District 19
 

 Todd Platts (R) Incumbent

Philip Avillo (D)


 

 

Back to top of ballot

ATTORNEY GENERAL

 

 Tom Corbett (R) Incumbent

John Morganelli (D)

Marakay J. Rogers (L)

 

Back to top of ballot

TREASURER

 

 Robert McCord (D)

Tom Ellis (R)

Berlie Etzel (L)

Back to top of ballot

AUDITOR GENERAL

 

 Jack Wagner (D) Incumbent

Chet Beiler (R)

Betsy Summers (L)

Back to top of ballot

STATE SENATE

Total Senate Seats: 50

Total Senate Seats up for Election: 25

Total Senate Republicans: 29

Total (R) Seats up for Election: 14

Total Senate Democrats: 21

Total  (D) Seats up for Election: 11

District 1
District 3

Jack Morley (R)

 Lawrence Farnese (D)


 Shirley M. Kitchen (D) Incumbent

Robert S. Nix (R)

District 5
District 7

 Mike Stack (D) Incumbent

John Farley (R)

 

 

 Vincent J. Hughes (D) Incumbent

Marc Perry (R)

District 9
District 11

 Dominic Pileggi (R) Incumbent

John Linder (D)

 Michael A. O’Pake (D) Incumbent

Stephen P. Fuhs (R)

District 13
District 15

 Lloyd Smucker (R)

Jose E. Urdaneta (D)

 Jeff Piccola (R) Incumbent

Judy Hirsh (D)

District 17
District 19

 Daylin Leach (D)

Lance Rogers (R)

 Andrew E. Dinniman (D) Incumbent

Steve Kantrowitz (R)

Back to top of ballot

District 21
District 23

 Mary Jo White (R) Incumbent

Mary Lea Lucas (L)

Louis Trey Casimir (D)

 Gene Yaw (R)

Michael A. Dincher (I)


District 25
District 27

 Joseph B. Scarnati III (R) Incumbent

Donald L. Hilliard (D)

 John R. Gordner (R) Incumbent

District 29
District 31

 James J. Rhoades (R) Incumbent

Peter Symons Jr. (D)

Dennis Baylor (NOP)

Susan Kiskis (D)

 Patricia H. Vance (R) Incumbent

District 33
District 35

 Richard Alloway (R)

 John N. Wozniak (D) Incumbent

Joseph W. Veranese (R)

District 37
District 39

 John Pippy (R) Incumbent

Amy Jude Schmotzer (D)

 Kim Ward (R)

Tony Bompiani (D)

 

Back to top of ballot

District 41
District 43

 Don White (R) Incumbent

 Jay Costa Jr. (D) Incumbent

District 45
District 47

 Sean Logan (D) Incumbent

Jason Petrella (D)

 Elder Vogel, Jr. (R)

District 49

Cindy Purvis (D)

 Jane M. Earll (R) Incumbent

 

Back to top of ballot

STATE HOUSE OF REPRESENTATIVES

Total House Seats: 203

Total House Seats up for Election: 203

Total House Republicans: 101

Total (R) Seats up for Election: 101

Total House Democrats: 102

Total  (D) Seats up for Election: 102

District 1
District 2

 Patrick Harkins (D) Incumbent

 Flo Fabrizio (D) Incumbent

District 3
District 4

 John Hornaman (D) Incumbent

Jason Owen (R)

 Curt Sonney (R) Incumbent

Rick Mitchell (D)

 

District 5
District 6

John Alward (D)

 John R. Evans (R) Incumbent

 Brad Roae (R) Incumbent

District 7
District 8

 Mark Longietti (D) Incumbent

 Dick P. Stevenson (R) Incumbent

District 9
District 10

 Chris Sainato (D) Incumbent

 Jaret Gibbons (D) Incumbent

Bob Morabito (R)

Back to top of ballot

District 11
District 12

 Brian L. Ellis (R) Incumbent

Dave Wilson (D)

 Daryl Metcalfe (R) Incumbent

John Olesnevich (D)

District 13
District 14

 Tom Haughton (D)

Curtis Mason (R)

Ronald K. Hershey (I)

 


Dennis Rousseau (D)

 Jim Marshall (R) Incumbent

District 15
District 16

Vincent A. Biancucci (D) Incumbent

 Jim Christiana (R)

 Robert F. Matzie (D)

District 17
District 18

 Michele Brooks (R) Incumbent

Donald Duke Whiting (D)

 Gene Digirolamo (R) Incumbent

Harris Martin (D)

District 19
District 20

 Jake Wheatley (D) Incumbent

 Don Walko (D) Incumbent

Back to top of ballot

District 21
District 22

 Dom Costa (D)

Jonah Yon McAllister-Erickson (G)

Dan Mahon (I)

 Chelsa Wagner (D) Incumbent

District 23
District 24

 Dan B. Frankel (D) Incumbent

Mary E. Hughes (G)

 Joseph Preston Jr. (D) Incumbent

District 25
District 26

 Joseph F. Markosek (D) Incumbent

Fern B.Kaufman (D)

 Tim Hennessey (R) Incumbent

District 27
District 28

 Daniel J. Deasy Jr. (D)

Frank J. Liberatore (REF)

 

 Mike Turzai (R) Incumbent

Brad Cline (D)

District 29
District 30

Brad Kirsch (D)

 Bernie O’Neill (R) Incumbent

 

 Randy Vulakovich (R) Incumbent

 

Back to top of ballot

District 31
District 32

 Steve Santarsiero (D)

Pete Stainthorpe (R)

 Anthony M. Deluca (D) Incumbent

Joseph F. O’Connor (R)

District 33
District 34

 Frank Dermody (D) Incumbent

Jason Davidek (R)


 Paul Costa (D) Incumbent

District 35
District 36

 Marc J. Gergely (D) Incumbent

David Posipanka (L)


 Harry Readshaw (D) Incumbent
District 37
District 38

 Thomas C. Creighton (R) Incumbent

 Bill Kortz (D) Incumbent

Daniel Davis (R)

District 39
District 40

 David Levansky (D) Incumbent

Monica Douglass (R)

 John A. Maher (R) Incumbent

 

Back to top of ballot

District 41
District 42

 Katie True (R) Incumbent

 Matt Smith (D) Incumbent

Jim Blazeck (R)

District 43
District 44

 Scott W. Boyd (R) Incumbent

 

Ayanna M. Lee (D)

 Mark Mustio (R) Incumbent

District 45
District 46

 Nick Kotik (D) Incumbent

 Jesse White (D) Incumbent

Frank Yuvan (R)

District 47
District 48

 Keith Gillespie (R) Incumbent

 Timothy Joseph Solobay (D) Incumbent

District 49
District 50

 Peter J. Daley II (D) Incumbent

 Bill Deweese (D) Incumbent

Greg Hopkins (R)

Back to top of ballot

District 51
District 52

 Tim Mahoney (D) Incumbent

Gary Gearing (51I)

 Deberah Kula (D) Incumbent

District 53
District 54

Jack Hansen (D)

 Robert W. Godshall (R) Incumbent

 John E. Pallone (D) Incumbent

District 55
District 56

 Joseph A. Petrarca (D) Incumbent

 James E. Casorio Jr. (D) Incumbent

Susanna Lisotto (R)

District 57
District 58

John W. Boyle (D)

 Tim Krieger (R)

 R. Ted Harhai (D) Incumbent

District 59
District 60

Michael J. O’Barto (D)

 Mike Reese (R)

 Jeff Pyle (R) Incumbent

Back to top of ballot

District 61
District 62

Frank X. Custer (D)

 Kate Harper (R) Incumbent

 Dave Reed (R) Incumbent

 

District 63
District 64

Matthew Ellenberger (D)

 Donna Oberlander (R)

Michael J. Robertson (L)

 Scott E. Hutchinson (R) Incumbent

Vance H. Mays (L)

District 65
District 66

 Kathy Rapp (R) Incumbent

Samy Elmasry (D)

 Sam Smith (R) Incumbent

District 67
District 68

 Martin T. Causer (R) Incumbent

Matthew E. Baker (R) Incumbent

District 69
District 70

Ken Warnick (D)

 Carl Walker Metzger (R)

 Matthew Bradford (D)

Jay R. Moyer (R) Incumbent

Back to top of ballot

District 71
District 72

 Bryan Barbin (D)

Jim Rigby (R)

 Frank Burns (D)

Chris Voccio (R)

 

District 73
District 74

 Gary Haluska (D) Incumbent

 Camille E. 'Bud' George (D) Incumbent

Richard Hansel (R)

District 75
District 76

Dan A. Surra (D) Incumbent

 Matt Gabler (R)

 Mike Hanna (D) Incumbent

Harold C. Yost Jr. (R)

District 77
District 78

 H. Scott Conklin (D) Incumbent

Thomas A. Martin (R)

 Dick L. Hess (R) Incumbent

District 79
District 80

 Richard A. Geist (R) Incumbent

Jerry A. Stern (R) Incumbent

 

Back to top of ballot

District 81
District 82

  Mike Fleck (R) Incumbent

 Adam Harris (R) Incumbent

District 83
District 84

 Richard Mirabito (D)

Dave Huffman (R)

 Garth D. Everett (R) Incumbent

 

District 85
District 86

Stephen J. Connolley (D)

 Russ Fairchild (R) Incumbent

 Mark K. Keller (R) Incumbent

District 87
District 88

 Glen R. Grell (R) Incumbent

Donald Steinmeier (D)

Margie Stuski (D)

 Sheryl M. Delozier (R)

District 89
District 90

 Rob Kauffman (R) Incumbent


Todd Rock (R) Incumbent

Back to top of ballot

District 91
District 92

 Dan Moul (R) Incumbent

 Scott Perry (R) Incumbent

District 93
District 94

 Ron Miller (R) Incumbent

Darrell Raubenstine (D)

 Stanley E. Saylor (R) Incumbent

Deb Tillman (D)

District 95
District 96

 Eugene A. Depasquale (D) Incumbent

Lon Emenheiser (R)

  Mike Sturla (D) Incumbent

District 97
District 98

 John C. Bear (R) Incumbent

Daniel Stephenson (D)

 David S. Hickernell (R) Incumbent

District 99
District 100

 Gordon R. Denlinger (R) Incumbent

 Bryan Cutler (R) Incumbent

Back to top of ballot

District 101
District 102

 Mauree A. Gingrich (R) Incumbent

  Rosemarie Swanger (R) Incumbent

District 103
District 104

Ron Buxton (D) Incumbent

 Susan C. 'Sue' Helm (R) Incumbent

Patricia Garcia (D)

 

District 105
District 106

Ronald S. Marsico (R) Incumbent

 John D. Payne (R) Incumbent

Phyllis Bennet (D)

District 107
District 108

 Robert E. 'Bob' Belfanti Jr. (D) Incumbent

 Merle H. Phillips (R) Incumbent

Antonio Michette (D)

 

District 109
District 110

 David R. Millard (R) Incumbent

Nancy Schott (D)

 Tina L. Pickett (R) Incumbent

Back to top of ballot

District 111
District 112

 Sandra J. Major (R) Incumbent

Jay Sweeney (G)

 Ken Smith (D) Incumbent

District 113
District 114

 Kevin Murphy (D)

Frank Shimkus (R)

 Jim Wansacz (D) Incumbent

District 115
District 116

 Edward G. 'Ed' Staback (D) Incumbent

 Todd A. Eachus (D) Incumbent

District 117
District 118

 Karen Boback (R) Incumbent

Russ Biggus (D)

 Mike Carroll (D) Incumbent

District 119
District 120

 John T. Yudichak (D) Incumbent

 Phyllis Mundy (D) Incumbent

Back to top of ballot

District 121
District 122

 Eddie Day Pashinski (D)

 Keith R. McCall (D) Incumbent

Doyle Heffley (R)

 

District 123
District 124

 Neal P. Goodman (D) Incumbent

 David G. Argall (R) Incumbent

Bill Mackey (D)

District 125
District 126

 Tim Seip (D) Incumbent

Gary Hornberger (R)

 

 Dante Santoni Jr. (D) Incumbent

District 127
District 128

 Thomas R. Caltagirone (D) Incumbent

 Samuel E. Rohrer (R) Incumbent

John Woodward (D)

District 129
District 130

 Jim Cox (R) Incumbent

 David R. Kessler (D) Incumbent

Richard Gokey (R)

Back to top of ballot

District 131
District 132

 Karen D. Beyer (R) Incumbent

 

 Jennifer L. Mann (D) Incumbent

Mike Welsh (R)

District 133
District 134

 Joseph F. Brennan (D) Incumbent

Guy M. Gray (G)

 Douglas G. Reichley (R) Incumbent
District 135
District 136

 Steve Samuelson (D) Incumbent

 Robert L. Freeman (D) Incumbent

Ron Shegda (R)

District 137
District 138

 Richard T. Grucela (D) Incumbent

 Craig A. Dally (R) Incumbent

District 139
District 140

 Michael Peifer (R) Incumbent

 John T. Galloway (D) Incumbent

 

Back to top of ballot

District 141
District 142

 Anthony J. Melio (D) Incumbent

Christopher 'Chris' J. King (D) Incumbent

 Frank Farry (R)

District 143
District 144

 Marguerite Quinn (R) Incumbent

Diane Allison (D)

Tom Lingenfelter (I)

 Katharine M. Watson (R) Incumbent

Mitchell Meyerson (D)

District 145
District 146

 Paul Irvin Clymer (R) Incumbent

Tom Peterson (D)

 Thomas J. Quigley (R) Incumbent

James Prendergast (D)

District 147
District 148

 Bob Mensch (R) Incumbent

Albert Van Anglen (D)

 Michael F. 'Mike' Gerber (D) Incumbent

Matthew Maguire (R)

District 149
District 150

 Tim Briggs (D)

Lynn Lechter (R)

 Mike Vereb (R) Incumbent

Kelbin Carolina (D)

Back to top of ballot

District 151
District 152

 Rick Taylor (D) Incumbent

Todd Stephens (R)

 Thomas P. Murt (R) Incumbent

Lisa Romaniello (D)

District 153
District 154

 Josh Shapiro (D) Incumbent

  Lawrence H. Curry (D) Incumbent

District 155
District 156

 Curt Schroder (R) Incumbent

Shannon E. Royer (R)

 Barbara McIlvaine Smith (D) Incumbent

District 157
District 158

 Paul Drucker (D)

Guy Ciarrocchi (R)

 Chris Ross (R) Incumbent

District 159
District 160

 Thaddeus Kirkland (D) Incumbent

Thomas Deitman (R)

  Steve Barrar (R) Incumbent

 

Back to top of ballot

District 161
District 162

 Bryan R. Lentz (D) Incumbent

Joseph Hackett (R)

John DeFrancisco (D)

 Nick Miccarelli (R)

District 163
District 164

 Nicholas A. Micozzie (R) Incumbent

Kevin Lee (D)

 

 Mario J. Civera Jr. (R) Incumbent

District 165
District 166

 William F. Adolph Jr. (R) Incumbent

Tom Quinn (D)

 Greg Vitali (D) Incumbent

Stephen DeMillio (R)

District 167
District 168

 Duane Milne (R) Incumbent

Carol Palmaccio (D)

 Thomas Killion (R) Incumbent

Ian Thomas (D)

District 169
District 170

 Dennis O'Brien (R) Incumbent

 Brendan Boyle (D)

Matt Taubenberger (R)

Back to top of ballot

District 171
District 172

 Kerry A. Benninghoff (R) Incumbent

Joanne Tosti-Vasey (D)

 John M. Perzel (R) Incumbent

Richard Costello (D)

District 173
District 174

 Michael P. McGeehan (D) Incumbent

Belinda Nelson (R)

 John P. Sabatina Jr. (D) Incumbent

District 175
District 176

 Michael H. O'Brien (D) Incumbent

 Mario M. Scavello (R) Incumbent

District 177
District 178

 John J. Taylor (R) Incumbent

Harry Enggasser (D)

 Scott A. Petri (R) Incumbent

Steven Rovner (D)

Bill O'Neill (I)

 

District 179
District 180

 Tony J. Payton Jr. (D) Incumbent

William Kennedy (R)

 

 Angel L. Cruz (D) Incumbent

Erik Sanchez (L)

Back to top of ballot

District 181
District 182

 W. Curtis Thomas (D)

 Babette Josephs (D) Incumbent

Wally Zimolong (R)

District 183
District 184

 Julie L. Harhart (R) Incumbent

Carl C. Edwards (C)

 William F. Keller (D) Incumbent

Anthony Biondo (R)

District 185
District 186

 Robert C. Donatucci (D) Incumbent

Kamalah Brown (R)

 Kenyatta Johnson (D)

District 187
District 188

John Ritter (D)

 Gary Day (R)

 James R. Roebuck Jr. (D) Incumbent

District 189
District 190

 John Siptroth (D) Incumbent

John Sivick (R)

 Vanessa Brown (D)

Rahim Foreman (R)

Back to top of ballot

District 191
District 192

 Ronald G. Waters (D) Incumbent

 Louise Williams Bishop (D) Incumbent

District 193
District 194

Neil Clifford (D)

 Will Tallman (R)

 Kathy Manderino (D) Incumbent

Thomas Rolland (R)

 

District 195
District 196

 Frank L. Oliver Sr. (D)

James Kernaghan (R)

 

 Seth Grove (R)

District 197
District 198

 Jewell Williams (D) Incumbent

 Rosita C. Youngblood (D) Incumbent

District 199
District 200

 Will Gabig (R) Incumbent

Greg Scudder (D)

 Cherelle L. Parker (D) Incumbent

 

Back to top of ballot

District 201
District 202

 John L. Myers (D) Incumbent

Joseph Messa (R)

 Mark B. Cohen (D) Incumbent

District 203
 

 Dwight Evans (D) Incumbent

 

Back to top of ballot

INITIATIVES & REFERENDA
Item
Status

Water and Sewer Improvements Bond Referendum

 

Click here for summary

YES

Back to top of ballot

 

 
THE COUNCIL OF STATE GOVERNMENTS
 
NEWS

VIDEO: Your Invitation to the CSG Annual Meeting
A preview of the information-packed sessions at CSG's Annual Meeting Nov. 12-15 in La Quinta, Calif.

Stimulus and Midwest Rail
Stateline Midwest examines how the influx of new federal dollars could help lead to the development of two long-planned regional passenger rail systems: the Midwest Regional Rail Initiative and the Ohio Hub.

Justice Center Launches Re-entry Resource Center
The Council of State Governments Justice Center has launched the National Reentry Resource Center—an unprecedented initiative to advance the safe and successful return of individuals from prisons and jails to their communities.

Visit www.stateline.org for the latest news
affecting state governments.