Puerto Rico

PUERTO RICO GENERAL ELECTION BALLOT

All results are unofficial and are subject to change

Winners appear in bold

Results as of 12:00 p.m. EST

Resources

Comisión Estatal de Elecciones de Puerto Rico

El Nuevo Dia

 

Back to State-by-State Coverage

PUERTO RICO 2008 BALLOT

Offices up for Election in 2008

Resident Commissioner to the United States House of Representatives: All seats

Governor

Commonwealth Senate: All seats

Commonwealth House of Representatives: All seats

RESIDENT COMMISSIONER TO THE UNITED STATES HOUSE OF REPRESENTATIVES

 

 Pedro Pierluisi (NPP)

Alfredo Salazar Conde (PDP)

Jessica Martínez Berniel (PIP)

Carlos Alberto Velázquez (PRP)

Back to top of ballot

GOVERNOR

 

Anibel Acevedo Vilá (PDP) Incumbent

 Luis Fortuño (NPP)

Edwin Irizarry Mora (PIP)

Regelio Figueroa García (PRP)

Back to top of ballot

COMMONWEALTH SENATE

Total Senate Seats: 27

Total Senate Seats up for Election: 27

Total Senate NPP: 17

Total (NPP) Seats up for Election: 17

Total Senate PDP: 9

Total  (PDP) Seats up for Election: 9

Total Senate PIP: 1

Total (PIP) Seats up for Election: 1

District 1 - two seats
District 2 - two seats

 Roberto Arango (NPP) Incumbent

 Kimmey Raschke Martínez (NPP)
Piculín Otriz (PDP)
Pedro Juan Figueroa (PDP)
Jorge Fernández Porto (PIP)
Héctor J. González Pereira (PIP)
Orlando Nieves Rubio (PRP)

Moisés Tollinchi Padilla (PRP)

 Migdalia Padilla (NPP) Incumbent

 Carmelo Ríos (NPP) Incumbent

Georgie Cases (PDP)
Ivette Grajales (PDP)

Benedicto Colón Pérez (PIP)

Gladys S. Rivera Rodríguez (PIP)

Angel R. de Jesús Ortega (PRP)

District 3 - two seats
District 4 - two seats

 José Emilio González (NPP) Incumbent

 Chayanne Martínez (NPP)

Edgar A. Martínez (PDP)

Maria Elena Perez (PDP)

Rubén Marín Miranda (PIP)

Jaime Bonel González (PIP)

Antonio Fernández Santiago (PRP)

José Radamés Fuentes (PRP)

 Luis Daniel Muñez (NPP) Incumbent

 Evelyn Vázquez (NPP)

Sergio Ortíz Quiñones (PDP)

Enid Toro de Báez (PDP)
Reynaldo Acevedo Vélez (PIP)

Ubaldo M. Soto Miranda (PIP)

Aníbal Nieves (PRP)
Yesenia García Vélez (PRP)

 

District 5 - two seats
District 6 - two seats

 Luis Berdiel (NPP)
  Larry Seilhamer (NPP)

Jose Luis Galarza (PDP)

Rafael Santiago Pereles (PDP)

Oscar Castellón (PIP)

Luis E. Rodríguez Santiago (PIP)

Raúl Moris (PRP)

 

 Toñito Soto (NPP)

 Javier Torres (NPP)

Eder Ortíz (PDP)

Angel M. Rodríguez Otero (PDP)
Aida Luz Cruz Bermúdez (PIP)
Nelson Rodríguez Bonilla (PIP)
Myrta Rivera Hernández (PRP)
Angel Rafael Rodríguez Merly (PRP)

District 7 - two seats
District 8

 Ramón Díaz (NPP)

 Mariita Santiago (NPP)
José Luis Dalmau Santiago (PDP) Incumbent
Jorge Suárez (PDP) Incumbent
Felicita Cotto Ortiz (PIP)
Juan Lebrón López (PIP)
Angel Nieves Rivera (PRP)
Sylvia Roldán Cruz (PRP)

 Héctor Martínez (NPP) Incumbent

 Lornna Soto (NPP) Incumbent
Javier Aponte Dalmau (PDP)

Nazario Lugo Burgos (PDP)

Dwight Rodríguez Orta (PIP)

Juan J. Rivera (PIP)
Brian P. Deese (PRP)
Fabiola Carrasquillo (PRP)

At-Large (11 seats)

 Lucy Arce (NPP) Incumbent

 Norma Burgos (NPP) Incumbent

 Jorge de Castro Font (NPP) Incumbent

 Antonio J. Fas Alzamora (PDP) Incumbent

Sila María González Calderón (PDP) Incumbent

 Juan Eugenio Hernández Mayoral (PDP) Incumbent

 Margarita Nolasco (NPP)

Henry Neumann (NPP)

 Itzamar Peña Ramírez (NPP)

 Thomas Rivera Schatz (NPP)

 Eduardo Bhatia (PDP)

 Cirilo Tirado Rivera (PDP)

 Alejandro J. García Padilla (PDP)

María de Lourdes Santiago Negron (PIP) Incumbent

Sanuel González González (PRP)

Mildred Ramírez Vélez (PRP)

Carlos J. Gastón Vallejo (PRP)

José Rivera Mateo (PRP)

Orlando Parga Figueroa (I) Incumbent

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top of ballot

COMMONWEALTH HOUSE OF REPRESENTATIVES

Total House Seats: 51

Total House Seats up for Election: 51

Total House NPP: 32

Total (NPP) Seats up for Election: 32

Total House PDP: 19

Total  (PDP) Seats up for Election: 19

Total House PIP: 1

Total (PIP) Seats up for Election: 1

District 1
District 2

 José L. López (NPP)
Marjorie Avila (PDP)
Ramón Enrique Segarra Berríos (PIP)
Sadiasept Guillont (PRP)

 Luis Raul Torres Cruz (PDP) Incumbent

José López (NPP)

Rubén A. Parrilla Rodriguez (PIP)

Pedro J. Torres López (PRP)

District 3
District 4

Ruthy Currás Paniagua (PDP)

 Albita Rivera (NPP) Incumbent

Ramón López Alemán (PIP)
Miguel Enrique Rodríguez Arroyo (PRP)

 Liza Fernández (NPP) Incumbent

Roberto Fuentes Maldonado (PDP)

Otilio Rosado Vélez (PIP)

Ramón E. Pardo Cuesta (PRP)

District 5
District 6

 Jorge Navarro Suárez (NPP) Incumbent

Ernesto Cabrera Fuentes (PDP)

Angel L. Alicea Montañéz (PIP)

Victor Rivera Galíndez (PRP)

 Angel A. Pérez Otero (NPP) Incumbent

Peter Edward Quiles (PDP)

Jaime Rodríguez Rivera (PIP)

Christopher Arroyo Andrillón (PRP)

District 7
District 8

Lara M. Aponte-Pérez (PDP)

 Luis Pérez Ortiz (NPP) Incumbent

Othoniel Rosa Vélez (PIP)

Solidmar Ledesma Fonseca (PRP)

 Toñito Silva (NPP) Incumbent

Javier De Jesús (PDP)
Alba E. Nieves (PIP)
Luis A. Santos Laureano (PRP)

District 9
District 10

José Orlando Muñoz (PDP)

 Angel E. Rodríguez Miranda (NPP)

Herman Pérez Ortiz (PIP)

Georgie Rosario Serrano (PRP)

 

 Betito Márquez (NPP) Incumbent

JOhnny Costales (PDP)

Angel G. Vélez Meléndez (PIP)

 

Back to top of ballot

District 11
District 12

 Rafael Hernández Montañez (PDP)

María Vega Pagán (NPP)

Angel Rafael Santana (PIP)

Mauel E. Díaz Ayala (PRP)


Jorge Avilés (PDP)

 Héctor Torres (NPP) Incumbent

Fremiot Santiago (PIP)

Juan Rolón (PRP)

District 13
District 14

Benny Collazo Cruzado (PDP)

 Gabriel Rodríguez Aguiló (NPP) Incumbent

Héctor Guillermo Díaz (PIP)

Eric Gabriel Díaz (PRP)

Felix Rosario (PDP)

 Paula (NPP)

Apolinar Cintrón (PIP)

Juan A. Camacho Ramírez (PRP)

 

District 15
District 16

 Arnaldo Iván Jiménez (NPP)

José Ruiz (PDP)

Gladys M. Canals Portalatín (PIP)

Rafael Vázquez Irizaary (PRP)

 Iván Rodríguez (NPP)

Tony Rodríguez Quiles (PDP)

Carlos R. Cruz Carrión (PIP)

Osvaldo Salas (PRP)

District 17
District 18

 José L. Rivera Guerra (NPP) Incumbent

Hector Mol Ibañez (PDP)

Samuel Soto Bosques (PIP)

Cecilio Méndez (PRP)

 David Bonilla Cortés (NPP)

Solá (PDP)

Luis E. Agront Sánchez (PIP)

Angel L. González (PRP)

District 19
District 20

 Carlos Hernández (PDP) Incumbent

José Luis Ortiz Rodríguez (NPP)

Rosa Martínez (PIP)

Israel Blancovich Olivencia (PRP)

Carlitos Bianchi (PDP)

 Norman Ramírez (NPP) Incumbent

Jorge Schmidt Nieto (PIP)

Joaquín García Morales (PRP)

Back to top of ballot

District 21
District 22

 Lydia Méndez (PDP) Incumbent

Noel Morales Jr. (NPP)

Maximino Rivera López (PIP)

 

Georgie González, hijo (PDP)

 Waldemar Quiles Rodríguez (NPP)

José Castañer (PIP)

Ulises Ramos (PRP)

District 23
District 24

Rafael A. García Colón (PDP) Incumbent

 Julissa Nolasco (NPP)

Abimael Rodríguez Ortiz (PIP)

Franklin Irizarry Lugo (PRP)

Luis Farinacci (PDP)

 Luis León (NPP)

Luis Varela Ortiz (PIP)

Juan José Nolla Acosta (PRP)

District 25
District 26

Vasallo (PDP)

 Luis Armando Rivera (NPP)

Javier Maldonado Mercado (PIP)

Arnaldo Vargas Nin (PRP)

José Luis Jiménez Negrón (NPP) Incumbent

Juan Carlos Figueroa Vázquez (PDP)

María Yadira Díaz Santos (PIP)

 

District 27
District 28

 Pito Torres (PDP)

Luis Angel (NPP)

José A. Cruz (PIP)

 

Frankie Cuadrado Cintrón (PDP)

 June Rivera (NPP)

Alisando Rodríguez Rivera (PIP)

District 29
District 30

Heric Colón (PDP)

 Pedro Iván Cintrón Rodríguez (NPP) Incumbent

Edgardo Cordero (PIP)

Eduardo Cintrón (PDP)

 Jorge L. Borgie Ramos (NPP) Incumbent

Sol Amarilis de Jesús Alicea (PIP)

Fanina Muñiz Vélez (PRP)

Back to top of ballot

District 31
District 32

Junior Aponte-Cidrita (NPP)

 Sylvia Corujo (PDP)

Reina E. Velázquez Correa (PIP)

Miguel A. Suárez Vélez (PRP)

José R. Camino (NPP)

 Conny Varela (PDP)
Luis Dómenech Sepúlveda (PIP)

Alexander Rodríguez Torres (PRP)

Rafael Rodrígeuz (I)

District 33
District 34

 Angel R. Peña Jr. (NPP) Incumbent

Héctor Carrasquillo Flores (PDP)

Nilda Santana (PIP)

Carmen M. Sánchez (PRP)

 Cristóbal Colón Ruíz (NNP) Incumbent

George Soto Santiago (PDP)

Taña (PIP)

Rafael Benet Meléndez (PRP)

District 35
District 36

 Narden Jaime Espinosa (PDP)

Julio César (NPP)

José A. García Ortiz (PIP)

 Johnny Méndez (NPP) Incumbent

Andújar (PDP)

Carlos Vargas (PIP)

Pedro M. Torres López (PRP)

District 37
District 38

 Angel Bulerín (NPP) Incumbent

Frankie Guerra Morales (PDP)

Carlos Rodríguez Agostini (PIP)

Ebenecer López Ruyol (PRP)

 Eric Correa (NPP)

Pedrito Rodríguez (PDP)

Dwight Rodríguez Delgado (PIP)

Héctor Canales (PRP)

District 39
District 40

Sergio Estévez (NPP)

 Roberto Rivera Ruiz de Porras (PDP) Incumbent

Jeramfel Cordero Fernández (PIP)

Roland Reyes Burgos (PRP)

 Elizabeth Casado (NPP)

Angel Matos (PDP)

Carlos M. Crespo Cardona (PIP)

Freddie Ramos Colón (PRP)

 

At-Large (11 seats)

 Jenniffer González (NPP) Incumbent

 Iris Miriam Ruíz (NPP) Incumbent

 Lourdes Ramos (NPP) Incumbent

 José Aponte Hernández (NPP) Incumbent

 Rolando Crespo (NPP) Incumbent

 José Chico (NPP) Incumbent

 Jorge Colberg Toro (PDP) Incumbent

 Hector Ferrer (PDP) Incumbent

 Luis Vega Ramos (PDP) Incumbent

Brenda López Arraras (PDP)

 Jaime Perelló (PDP)

 Carmen Yulín (PDP)

Victor García San Inocencio (PIP) Incumbent

Iris Miranda (PRP)

Haydée Colón Cardona (PRP)

Néstor A. Suro (PRP)

William Lourido (PRP)

Héctor Varela (PRP)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top of ballot

 
THE COUNCIL OF STATE GOVERNMENTS
 
NEWS

VIDEO: Your Invitation to the CSG Annual Meeting
A preview of the information-packed sessions at CSG's Annual Meeting Nov. 12-15 in La Quinta, Calif.

Stimulus and Midwest Rail
Stateline Midwest examines how the influx of new federal dollars could help lead to the development of two long-planned regional passenger rail systems: the Midwest Regional Rail Initiative and the Ohio Hub.

Justice Center Launches Re-entry Resource Center
The Council of State Governments Justice Center has launched the National Reentry Resource Center—an unprecedented initiative to advance the safe and successful return of individuals from prisons and jails to their communities.

Visit www.stateline.org for the latest news
affecting state governments.